gra inwestycyjna

Gra Inwestycyjna i edukacyjny #turbolistopad

Rusza kolejna edycja „Turbo Wyzwania”, czyli Gra Inwestycyjna organizowana co roku przez ING Bank N.V. oraz spółkę Nowe Usługi S.A. To połączenie grywalizacji i edukacji z wykorzystaniem certyfikatów Turbo i innych instrumentów rynku kapitałowego. 

 

Jeśli jesteście stałymi czytelnikami bloga, to zapewne doskonale wiecie czym jest Gra Inwestycyjna – kilka razy już Was na nią zapraszałem, samemu również zdarzało mi się brać w niej udział. To ciekawy sposób żeby przetestować różne instrumenty i zrozumieć działanie dźwigni na polskiej giełdzie, bez angażowania w to realnego kapitału. A jeśli przy tej nauce dobrze nam pójdzie, to jeszcze mamy szansę na fajne nagrody ? W związku z kolejną edycją Gry Inwestycyjnej, znowu chętnie Was do gry zaproszę. Jednak w tym roku zamierzam nie tylko zachęcać do wspólnej edukacji, ale też nieco pomóc niedoświadczonym inwestorom w lepszym poznaniu samej koncepcji i produktów znanych jako certyfikaty Turbo. Żeby to efektywnie zrobić, razem z Przemkiem Gerschmannem, na naszej grupie facebookowej Śladami Warrena Buffetta, zapraszamy na… #turbolistopad!

 

#tubolistopad na grupie Śladami Warrena Buffetta

Pod hasztagiem #turbolistopad znajdziecie wpisy edukacyjne dotyczące Gry Inwestycyjnej i przede wszystkim samych certyfikatów Turbo, którymi jako wirtualny gracz możecie się posługiwać. Większa część rozgrywki będzie miała miejsce w listopadzie, więc to na nim skupimy się najbardziej, wyjaśnimy zasady działania certyfikatów, pokażemy zasady Gry Inwestycyjnej, a także damy uczestnikom możliwość dokładnego wypytania o wszystko organizatorów odpowiedzialnych nie tylko za nadchodzącą grę edukacyjną, ale też sam same instrumenty Turbo notowane na GPW. Żeby być na bieżąco z akcją, konieczni wejdźcie na naszą grupę, tam będzie wisiał przypięty wątek z hasztagiem #turbolistopad – wszystkie wpisy z tej akcji będą oznaczone w ten sposób.

 

Poznaj certyfikaty Turbo

Już kilkukrotnie pokazywałem na blogu jak działają te instrumenty, więc dla przypomnienia zostawiam Wam moją recenzje w wersji video: 

Samych zastosowań jest tu co najmniej kilka. Warto pamiętać, że z certyfikatów można korzystać w ramach produktów IKE i IKZE, co jest o tyle zaskakujące dla początkujących, że nie ma tam z kolei miejsca na kontrakty terminowe. Poniżej dwa teksty na ten temat:

 

Osobiście korzystam z nich od czasu do czasu jako wsparcia, głównie przy instrumentach akcyjnych i to w sytuacjach, w których dobrze znam spółkę i wiem kiedy mogę zaryzykować. Do tego wszystkich namawiam: poznajcie instrumenty i wykorzystujecie je tam, gdzie Wam pasują do założeń, gdzie kontrolujecie ryzyko i umiecie nim operować. Dla kogoś może być to czysta spekulacja, ale dla kogoś innego zabezpieczenie portfela w momencie spadków, wsparcie strategii w momentach dużej zmienności itp. Pamiętajcie jednak, że tam gdzie dźwignia, tam od razu jest większe ryzyko i trzeba tym bardziej znać doskonale instrument. Absolutnie nie zamierzam nikogo namawiać do tego, żeby nagle opierać swoje strategie o certyfikaty – namawiam jednak mocno do nauki jak one działają i sprawdzenia w Grze Inwestycyjnej jakie jest ich praktyczne zastosowanie. To najlepszy sposób żeby bez konsekwencji i ryzyka kapitału sprawdzić „w boju” różne instrumenty i sprawdzić czy będą mieć zastosowanie w rzeczywistych portfelach. 

 

Gra Inwestycyjna: Zasady

Gra jest całkowicie wirtualna, podobnie jak otrzymane środki – rozpoczynamy od 100 000 zł, które można wykorzystać do zawierania transakcji. Gra jest zawsze podzielona na 2 części: rozgrzewkę, gdzie można klikać i zawierać transakcje bez żadnych konsekwencji (ale i bez nagród) oraz na właściwą grę z nagrodami. Przed rozpoczęciem gry z nagrodami, portfel zostanie wyzerowany i rozpoczynamy ponownie z nowym portfelem zasilonym wirtualną kwotą 100 000 zł. 

 

Odpadamy z rozgrywki, jeśli tak zaszalejemy z ryzykiem, że w trakcie trwania Fazy Głównej stan portfela spadnie poniżej 50 000 zł. Jest to sprawdzane raz dziennie po zakończeniu sesji giełdowej.

 

Poprzez zakładkę „Rynek” można składać zlecenia kupna i sprzedaży różnych instrumentów dostępnych w grze. Wystarczy wybrać odpowiedni produkt i złożyć zlecenie. Bieżące zlecenia i historie transakcji można przeglądać w czasie rzeczywistym na pulpicie. Żeby uzyskać dostęp do możliwości składania zleceń, trzeba najpierw rozwiązać krótki test z wiedzy. 

 

W grze inwestycyjnej obowiązuje koszt transakcyjny w postaci prowizji 5 zł od każdego zlecenia. Co ważne, jest zasada maksymalnego podziału inwestycji według rodzaju produktu. Dla certyfikatów Turbo będzie to w 50.000 zł z całkowitego wirtualnego kapitału. W przypadku akcji i ETF-ów można wykorzystać pełną wirtualną kwotę na zakup tych instrumentów. 

 

Na #turbolistopad zachęcamy do wspólnej nauki – można stworzyć swoją własną Subklasyfikację i współzawodniczyć ze znajomymi. Po wybraniu nazwy wystarczy rozpocząć zapraszanie swoich znajomych do rywalizacji. Wyniki są prezentowane zarówno w Subklasyfikacji, jak i w Rankingu ogólnym. Oczywiście można też grać samemu, ale obserwowanie innych uczestników gry i regularne podglądanie zarówno tych na szczycie tabeli, jak i tych, którzy zaliczają gorsze wyniki – to też nauka! 

 

Co ważne, to nie jest gra na wyimaginowanych danych – Gra Inwestycyjna zapewnia dostęp do notowań rynkowych przekazywanych z nieznacznym opóźnieniem. Można będzie zawierać transakcje w dniach sesyjnych na GPW, zgodnie z aktualnymi harmonogramami sesji dla poszczególnych instrumentów. 

 

Harmonogram i nagrody: 

Od 16 listopada do 20 listopada trwa faza testowa. To idealny czas żeby poznać się z platformą i dosłownie ją „przeklikać”, szczególnie jeśli pierwszy raz bierzemy udział w grze. Można tu bez konsekwencji sprawdzić jak działają najbardziej ryzykowne instrumenty i przygotować się do fazy głównej, w której można będzie powalczyć o nagrody. 

 

Faza główna rozgrywki konkursowej zaczyna się w poniedziałek 23 listopada i potrwa do 4 grudnia. Wtedy też dowiemy się kto wygrał w rankingu konkursowym i kto otrzymał nagrody – a będzie ich aż 35! Po zakończeniu Konkursu zostaną przyznane narody za najwyższą stopę zwrotu na koniec Fazy Głównej, nagrody tygodniowe za najwyższą tygodniową stopę zwrotu w każdym z dwóch tygodni Fazy Głównej. 

 

Wśród nagród są m.in. Garmin D2 Delta PX z tytanową bransoletą DLC, Konsole SONY PlayStation 5 Digital Edition oraz Xbox Series S, a tak że bardzo bogate zestawy gameingowe z myślą o miłośnikach gier wyścigowych i nadchodzącego Cyberpunk 2077. 

 

Szczegółowy wykaz nagród oraz wszystkie zasady znajdziecie oczywiście w regulaminie Gry Inwestycyjnej

 

Ja tymczasem zapraszam na grupę facebookową na #turbolistopad oraz do rejestracji w Grze Inwestycyjnej. Można bez konsekwencji potestować jak działają różne instrumenty, potraktować to edukacyjnie lub nieco rozrywkowo, jeśli zajmujemy się spekulacją bądź inwestowaniem na co dzień i mówiąc wprost… chcemy się zmierzyć w konkursie i powalczyć o nagrody? 

 

Platforma konkursowa i rejestracja dostępna pod adresem www.grainwestycyjna.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x