7 sposobów jak zarabiać przez Internet

Jak zarabiać przez Internet

Jeśli chcecie wiedzieć jak zarabiać przez Internet i zaczniecie szukać porad na internetowych stronach i forach, to traficie… na piramidy finansowe, ryzykowne inwestycje, mlm-y i inne okrutne wynalazki. A przecież nie o to chodzi. Jak zarabiać przez Internet legalnie i bezpiecznie? Już podpowiadam.

Nie jestem internetowym dinozaurem, ale pamiętam czasy bez sieci i pamiętam przejście na neostradę, a później coraz szybsze łącza, które były absolutną rewolucją. Internet zmienił wszystko – dostęp do informacji, szybka komunikacja, no i co za tym idzie, więcej narzędzi do pracy i zarabiania pieniędzy. Naturalnie zaczęła rozwijać się myśl… jak zarabiać przez Internet!

Moje początki

Cofnijmy się o dekadę. Jestem na początku studiów w Warszawie, przyjechałem z mniejszego miasta i każdy grosz jest na wagę złota. Wiedziałem, że da się zarabiać przez Internet, nie byłem tylko pewien jak to skutecznie robić. Życie w Warszawie oznaczało spore koszty, więc każdy grosz dorobiony do tego co dostawałem od rodziców był istotny. W ten oto sposób na samym pierwszym roku pomagałem pisać prace maturalne, przeklikiwałem strony z ankietami, testowałem pożyczki społecznościowe i przeróżne dziwactwa, z których większość mogę dzisiaj śmiało odradzić.

Dzisiaj jako bloger finansowy ze sporym bagażem doświadczeń, inaczej patrzę na wszystkie sposoby jak zarabiać przez Internet. Część z nich to kompletna ściema i nie zobaczycie złotówki, bo trzeba spełnić wiele warunków żeby zarobić. Co gorsza, część to wręcz celowe oszustwa. Sporo internetowych stron oferujących świetne okazje do łatwego zysku to nic innego jak agresywne inwestycje, których wystrzegają się nawet doświadczeni inwestorzy. Myślałem, że z biegiem lat będzie coraz lepiej, ale tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie.

Właśnie dlatego powstał ten wpis – trzeba nauczyć się odróżniać agresywne inwestycje i podejrzane biznesy od rzetelnych sposobów jak zarabiać przez Internet. Tych ostatnich jest kilka, ale tam też trzeba uważać na rozmaite haczyki.

Błędne rozumienie jak zarabiać przez Internet

Zarabianie w Internecie stało się błyskawicznie mekką wszelkiego rodzaju naciągaczy internetowych. Gdy w wyszukiwarkę wpisujemy: „jak zarabiać przez Internet„, dostajemy:

  • Kryptowaluty / forex / opcje binarne
  • Programy revshare (głównie piramidy finansowe)
  • Sieci MLM
  • Kursy o zarabianiu online

I na co realnie to się przekłada?

Pierwszy przykład to nie jest łatwe zarabianie w Internecie, tylko spekulacje, które wymagają ogromnej wiedzy i lat doświadczenia. Uwierzcie mi na słowo, większość reklamujących różnego rodzaju platformy inwestycyjne, zarabia jedynie na linkach partnerskich, a opcji binarnej nie widzieli na oczy.

Kolejny worek biznesów to programy, w których oglądamy reklamy i nam za to płacą. Genialne, prawda? Tyle tylko, że wszyscy zarabiają nie na reklamach, a wkręcaniu innych użytkowników do systemu przez linki partnerskie, co z kolei pompuje system piramidy. Jeśli spojrzycie na sens tego biznesu, sami dojdziecie do wniosku, że ten biznes nie ma prawa zarabiać. Jak się domyślacie, pewnego dnia piramida upada.

Nie jestem fanem MLM-ów, ale nie o to chodzi. Wiele osób chce kusić internautów hasłem jak zarabiać przez Internet i budować dochód pasywny, reklamując w ten sposób swój MLM lub budując tak swoją strukturę. MLM to specyficzny biznes, który na pewno nie zalicza się do banalnie prostego sposobu na zarabianie przez Internet. To sprzedaż różnego rodzaju produktów o wysokiej marży, gdzie wszyscy żyją z dzielonych prowizji.

No i zawsze możecie trafić na kurs o tym jak zarabiać przez Internet. Po zapłaceniu dostaniecie tyle wiedzy co w tym tekście lub nieco więcej. Zapłacicie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych i… już wiecie jak zarabiać przez Internet na szkoleniach ;)

Nie tędy droga! Jeśli chcecie wiedzieć jak zarabiać przez Internet legalnie, bez ryzyka inwestycyjnego, omijając wszelkiego rodzaju piramidy finansowe, nauczcie się racjonalnie podchodzić do wszystkiego co czytacie w sieci.

Dorabiać czy zarabiać przez Internet

Zarabiam przez Internet, jestem blogerem. Od kilku lat jest to mój zawód, a blog jest jedną z moich platform komunikacji. Do czego zmierzam? To moja pełnoetatowa praca, tyle tylko, że sam jestem sobie szefem. Prowadzę działalność gospodarczą, korzystam z biura księgowego, płacę pełne stawki ZUS i cały czas inwestuję w rozwój swoich mediów (wpadnij na youtube). Zmierzam do tego, że to jest pełnowymiarowe zarabianie przez Internet, a właściwie firma, która część zysków ma właśnie z działalności w Internecie.

Z kolei gdy szukamy sposobów jak zarabiać przez Internet, z reguły chodzi nam o dorobienie kilkuset złotych do domowego budżetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Nie chodzi przecież o to, żeby od razu zakładać i budować firmę – większość z wymienionych sposobów można rozliczyć umową o dzieło.

Dorabianie przez Internet to świetny sposób na zasilenie studenckiego budżetu, gdy jeszcze nie mamy stałej pracy, a jedynie nieco wolnego czasu na pierwszych latach studiów.

No i przede wszystkim: jeśli mamy potrzebę dorabiania przez Internet, to znaczy, że nie możemy sobie pozwolić na stratę pieniędzy. Dlatego tak bardzo przestrzegam przez reklamowanymi prostymi sposobami jak zarabiać przez Internet dzięki platformom inwestycyjnym. Tam żeby cokolwiek zarobić, trzeba liczyć się z ryzykiem utraty kapitału. Inwestycje, a właściwie spekulacje, to nie jest łatwy sposób na to jak zarobić przez Internet.

Jak zarabiać przez Internet x 7

A teraz gwóźdź programu, czyli omówienie 7 wybranych przeze mnie sposobów jak zarabiać przez Internet.

1. Fiverr – jak sprzedać swoja pasję?

Jak mawia Joker (tak, ten z Batmana):

Jeśli robisz coś dobrze, nigdy nie rób tego za darmo.

Jeśli umiecie coś unikalnego, to bez wątpienia możecie na tym zarobić. Czasem jednak trzeba wychylić się poza granice Polski, bo nasi potencjalni klienci niekoniecznie mieszkają w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, ale np. w Bostonie, Hamburgu lub Sztokholmie. Trzeba sprzedawać swoje usługi przez Internet klientom zagranicznym. Zanim ktokolwiek pomyśli, że mówię o dużej firmie, pamiętajcie, że to tekst o tym jak zarabiać pieniądze w Internecie, gdy chcecie dorobić kilkaset złotych miesięcznie.

Fiverr.com to wielki serwis, w którym freelancerzy z całego świata oferują swoje usługi. Nazwa pochodzi od słówka 5, bo 5 dolarów to kwota wyjściowa – tyle kosztuje minimalnie usługa. Oczywiście można zrobić cennik tak, że zarabiacie na czymś nawet kilkaset dolarów, ale o tym dalej.

jak zarabiać przez Internet fiverr

Można nagrać komuś mp3 z muzyką, bo umiemy grać na gitarze.

Można zrobić animację, bo umiemy robić animacje.

Można nawet optymalizować stronę internetową, napisać wtyczkę na WordPressa, przetłumaczyć tekst… można zrobić absolutnie wszystko. Wystarczy spędzić kilka minut, przeglądając ogłoszenia na stronie, żeby zrozumieć jak gigantyczna jest to giełda usług. Oczywiście każdą z nich można dodatkowo zrobić w wersji premium lub zrealizować zamówienie w 24h, co przekłada się na wyższą cenę.

To dobra szkoła przed własną firmą, bo musicie sami zrobić dobrze ogłoszenie, zareklamować usługę, pozyskać klienta, zrealizować zamówienie, zadbać o relacje z tym klientem… trzeba zrobić wszystko to, co robimy mając już normalną firmę.

Jeśli macie kilka godzin w tygodniu i umiecie coś unikalnego, to przetestujcie swoje możliwości – 5 dolarów to nie majątek, ale jeśli kosztuje Was to np. 30 min pracy lub usługa będzie nieco droższa, to może się okazać, że dorobienie kilkuset złotych w miesiącu nie będzie problemem.

2. Wypełniaj ankiety

Ankiety pojawiają się od kiedy pamiętam, zawsze gdy tylko ktoś mówi o tym jak zarabiać przez Internet. To brzmi bardzo zachęcająco, sam tego próbowałem na studiach. Z niektórych baz do dzisiaj nie umiem się wypisać, bo brakuje w nich przycisku „nie chcę już dostawać tych przeklętych ankiet”.

Firmy robiące różnego rodzaju badania rynkowe, potrzebują respondentów, którzy będą wypełniać ankiety dotyczące konkretnych branż. Wszystko wydaje się bardzo proste do momentu, w którym zaczniemy realnie wypełniać ankiety i będziemy czekać na pierwszą wypłatę. Ta niestety może przyjść bardzo późno lub wcale, bo nigdy nie uzbieramy odpowiedniej liczby ankiet lub punktów.

Z reguły nie dostaniemy pieniędzy zaraz po wypełnieniu jakiejkolwiek ankiety. Musimy uzbierać jakąś minimalną kwotę wypłaty, np. 50 zł. Niektóre serwisy dają za ankiety punkty, które później zamienia się na kwoty. Jednak w praktyce uzbieranie punktów do pułapu wypłaty może nawet trwać miesiące, ponieważ ankiety przychodzą od czasu do czasu i nie wszędzie pasujemy jako odbiorcy. Niektóre serwisy oferują z kolei kupony zamiast pieniędzy, więc pytanie czy to nas zadowala.

Nie chcę demonizować tej metody, ale chcę podkreślić, że trzeba się napracować, żeby wiedzieć jak zarobić przez Internet efektywnie na wypełnianiu ankiet.

Moim zdaniem warto założyć odrębnego maila pod ankiety, zarejestrować się na kilku serwisach i regularnie w wolnym czasie wypełniać ankiety, które dostajemy. Po kilku tygodniach będziemy widzieć jakie są efekty, jakie perspektywy wypłaty i ile realnie czasu zajmuje to zajęcie. Każdy indywidualnie będzie mógł wtedy ocenić czy ta metoda ma dla niego sens.

Przykładowe serwisy z ankietami online:
IMAS OnLine
Płatne Ankiety Online
Świat Opinii
Toluna
ePanel
askGfK

3. Korepetycje online

To jeden z moich ulubionych sposobów na to jak zarabiać przez Internet. Sam poniekąd od tego zaczynałem, chociaż moją „specjalizacją” były matury ustne z polskiego. Trzeba było zrobić prezentację i wygłosić ją bodajże w 20 min. Oczywiście oprócz prezentacji wszyscy pisali prace i próbowali się ich później nauczyć na pamięć, co dla mnie było doskonałą okazją do zarobienia. Mogłem zrobić korektę takiej pracy, nanieść uwagi do samej prezentacji, pomóc w przygotowaniu wystąpienia lub po prostu napisać całość wraz z instrukcjami. Nigdy nie poznałem osobiście żadnego maturzysty, któremu pomagałem przygotować się do wystąpienia, wszystko było online lub dodatkowo telefonicznie.

Jeśli znacie jakiś język obcy, to już możecie spróbować sowich sił jako korepetytor online. Wiele osób szuka zajęć jedynie z konwersacji, żeby np. podtrzymać to, co już umieją i nabrać większej pewności siebie w mowie.

Korepetycje online to świetna metoda jak zarabiać przez Internet dla każdego, kto jest dobry w swojej wąskiej dziedzinie i chce dorobić na studiach. Przykładowo, studenci chemii czy fizyki mogą przygotowywać do matur tych przedmiotów – tu ważniejsza jest umiejętność przekazywania wiedzy niż tytuł dyplomowanego nauczyciela.

Przygotuj swoje narzędzia pracy: masz do dyspozycji komunikatory, kamerę internetową, aplikacje na telefon, a wszelkiego rodzaju ćwiczenia do pracy możesz przygotować samodzielnie i wysyłać klientom (uczniom) w formacie pdf lub edytowalnym pliku. Cała praca może być w pełni online.

Dodatkowo, ogromnym ułatwieniem są platformy dla uczniów i korepetytorów, których nie było jeszcze kilka lat temu.

Jak zarabiać przez Internet na korepetycjach? Wypróbujcie kilka platform:
e-korepetycje
akademia365
Buki

4. Copywriting

Jeśli umiecie pisać, a nie wiecie jak zarabiać przez Internet, to ten akapit jest dla Was ;)

Nie trzeba mieć wielkiego talentu pisarskiego, żeby zarobić na tekstach w sieci, ponieważ nie chodzi jedynie o dziennikarskie felietony czy reportaże, ale o opisy towarów do sklepów, teksty pod SEO, recenzje produktów i wiele innych prostych form pisanych. Jeśli nie sprawia Ci to trudności i masz dużo czasu na pisanie, to możesz spokojnie starać się zarabiać przez Internet jako copywriter.

Dobrym tropem jest nawiązanie kontaktów z agencjami marketingowymi, które potrzebują wsparcia podwykonawców. Jeśli ktoś buduje strony internetowe i zapewnia również zaplecze SEO, to jest duże prawdopodobieństwo, że korzysta z pracy podwykonawców.

To nie jest praca dla każdego, a jeśli nie macie wyrobionej marki, to stawki nie będą wysokie, ale tu trzeba włożyć sporo pracy i zaangażowania zanim wyrobicie sobie markę na rynku.

Patrzę na to z innej perspektywy, bo jako były dziennikarz dostaję czasem oferty pisania blogów korporacyjnych, zaplecza dla instytucji finansowych itp. Tutaj stawki są wysokie, ale nie mogę tego porównać – jako dziennikarz finansowy nie byłem przez lata anonimowym copywriterem, gdzie takich stawek nie mógłbym uzyskać.

Gdzie szukać zleceń? Kilka propozycji:
textbroker
GoodContent
textbookers

5. Przepisywanie tekstów

Jeszcze wersja dla wszystkich, którzy nie mają talentu pisarskiego, ale mają na tyle dużo czasu i cierpliwości, żeby coś przepisywać – dla takich też jest sposób jak zarabiać przez Internet. Jest coraz większe zapotrzebowanie na wykonywanie transkrypcji: wywiadów, nagrań ze spotkań, napisów do video i podcastów. Usługa jest bajecznie prosta, pod warunkiem, że jakość nagrania jest ok: dostajecie plik dźwiękowy lub video i spisujecie tekst zdanie w zdanie, słowo w słowo.

Sam ostatnio zlecałem wywiad z mojego kanału youtube, 23 min rozmowy o inwestowaniu, zapłaciłem nieco ponad 80 zł brutto, bo było to zlecenie ekspresowe w kilka dni. Tadam. Kilka lat temu pewnie sam bym spisywał tę rozmowę, ale dzisiaj przeliczam już inaczej ten czas – wiem, że mogę w tym samym czasie pracować nad zleceniem dla klienta, które zarobi dużo więcej.

Możecie szukać zleceń samodzielnie, możecie też zrobić research biur, które się tym zajmują i podpytać czy możecie brać od nich zlecenia zdalne. Obłożenie niektórych firm jest naprawdę spore, standardowe zlecenia zajmują nawet ponad tydzień, więc nie zaszkodzi spróbować i sprawdzić, czy nie lepiej zostać podwykonawcą takiej firmy.

Serwisy z ogłoszeniami dla freelancerów:
freelanceria
useme
oferia

6. Promocje bankowe

To akurat mój temat, który analizuję od dobrych kilku lat. Przyznam szczerze, że bardzo żałuję, że nie było to popularne, gdy 10 lat temu zaczynałem studia. Dzisiaj jako bloger testujący różne konta, nawet nie mam jak brać w nich udział, bo mam konta w większości banków w Polsce i po prostu żadna promocja mnie nie obejmuje. Wytłumaczmy to krok po kroku.

Banki muszą pozyskiwać nowych klientów i kilka lat temu wymyśliły fajny sposób: będą do nowych kont, lokat i kart dodawać różne bonusy gotówkowe. Sam opisuję do czasu do czasu takie promocje. Gdy tylko sposób pozyskiwania w ten sposób klientów dobrze się przyjął, urosła grupa tzw. wyjadaczy wisienek, czyli ludzi, którzy biorą udział w wielu promocjach i maksymalizują z nich zyski. Najlepsi potrafią zarabiać bez problemu kilkaset złotych miesięcznie, ale to wymaga dobrej organizacji i czasem angażowania środków – w końcu żeby zarobić na lokacie z premią trzeba mieć najpierw środki do wpłacenia na lokatę.

Jak zarabiać przez Internet na takich promocjach? Śledzić blogi finansowe opisujące promocje, zadbać o dobry kalendarz i brać udział w wybranych ofertach. Większość formularzy wypełniacie online, potwierdzacie coś telefonicznie i kurier przychodzi z umową, więc faktycznie nie trzeba tu wychodzić z domu.

Przeczytajcie także:

Blogi specjalizujące się w analizowaniu wszystkich ofert bankowych:

7. Afiliacje

Afiliacje, inaczej nazywane programami partnerskimi to świetna metoda jak zarabiać przez Internet. Jestem zwolennikiem teorii, że wcale nie trzeba mieć własnej strony internetowej, żeby móc na tym zarabiać. Ważniejsze jest to, czy się na czymś znacie na tyle, żeby móc to rzetelnie i skutecznie polecać.

Przykładowo, ja znam się na finansach i mam konta w większości banków w Polsce. Dzięki temu jak ktoś zapyta mnie o jakiś produkt bankowy, mogę rzetelnie go polecić lub odradzić. W zamian za to czytelnicy chętnie klikają w linki partnerskie i gdy zakładają produkt po mojej rekomendacji, ja dostaję za to prowizję. Dokładnie tak to działa.

Znacie się na kosmetykach? Książkach? Sprzęcie RTV? Super, to pozostaje tylko zastanowić się jak to sensownie sprzedawać. Czasem wystarczy polecenie 1:1, czyli wysłanie linka znajomemu, który prosi Was o radę. Można też polecać produkty w grupach, na forach i wielu miejscach w sieci. Oczywiście jako pasjonat jakiejś konkretnej dziedziny, możecie też założyć bloga o tej tematyce.

Programy afiliacyjne, z których osobiście korzystam:

Jak zarabiać przez Internet? Elastycznie!

Nie ma złotego środka ani magicznych stron, które codzienne będą generować Wam zyski (tak, takie coś to piramida). Są jednak metody, które mogą Wam pomóc dorobić trochę pieniędzy w skali roku. Trzeba je przetestować i dobrać odpowiednio do swojego trybu życia/pracy, umiejętności, wolnego czasu.

Co chwilę powstają nowe strony bądź serwisy, więc ten tekst pewnie będzie musiał być uaktualniany co kilka tygodni – dlatego trzeba być elastycznym i testować różne rozwiązania. Z niektórych dodatkowych zajęć powstają niekiedy małe firmy. Bez wątpienia znajdą się ludzie, którzy zaczynali na Fiverr.com, a dzisiaj prowadzą swoją działalność gospodarczą opartą o swoje umiejętności. Są też ludzie, którzy zaczynali od programów partnerskich, a dzisiaj mają pokaźne listy mailingowe lub profesjonalne blogi zajmujące się finansami.

Jeszcze raz powtórzę – dorabianie przez Internet na wymienionych w tym tekście przykładach może być fajnym początkiem do czegoś, co w przyszłości przyniesie Wam dużo większe korzyści finansowe. Nie szukajcie złotego Graala, ani biznesów, które obiecują Wam wielkie zyski – takie po prostu nie istnieją. Jednak istnienie wiele rzetelnych sposobów jak zarabiać przez Internet, które opierają się na Waszej systematycznej pracy.

A jakie są Wasze doświadczenia z zarabianiem przez Internet? Korzystacie z niektórych tu wymienionych?

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

freelanceria jak wchodzę to widzę strona nieosiągalna od dłuższego czasu. Moje ulubione propozycje to oferia i zleca.pl

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x