Debiut Play: spekulacja TAK, inwestycja NIE

debiut play

Debiut Play może być największym wydarzeniem giełdowym w 2017 roku. Jednak dla inwestora indywidualnego najważniejsze jest pytanie: czy debiut Play da zarobić i czy warto trzymać akcje operatora w portfelu. 

Większość domów maklerskich i mediów biznesowych trąbi o debiucie Play i ogłasza to największym wydarzeniem dla GPW do czasu wielkich debiutów w ramach akcjonariatu obywatelskiego.

A dla początkujących: poczytajcie sobie w ogóle więcej o samych debiutach giełdowych

Wszystko się zgadza – debiut Play będzie duży, głośny, huczny i umili nam wakacyjny marazm, ale koniec końców chodzi przecież o kasę. Nie wiem czy na debiucie zarobią inwestorzy, ale wiem, że zarobią właściciele spółki. Moim zdaniem to modelowa „monetyzacja” dla właścicieli tego operatora i to podstawowy argument, jaki inwestor powinien brać pod uwagę analizując debiut Play.

Debiut Play to wyjście z inwestycji

Znajdziecie sporo analiz w sieci (źródła na końcu tekstu), więc skupię się tylko na swoich konkretnych przemyśleniach. Właściciele Play przez 10 lat zrobili kawał dobrej roboty i właściwie od 2015 roku myślą poważnie o wyjściu z tej inwestycji. W 10 lat Play rozbił oligopol 3 operatorów.

 

Udało im się naprawdę elegancko: rozruszali konkurencję, przysłużyli się obniżaniu cen usług i wprowadzili sporo innowacyjnych rozwiązań. Sam jestem ich klientem i nie mam powodu do narzekania. Jednak czas ekspansji dobiegł końca i teraz będzie dużo trudniej poszerzać grono klientów lub zwiększać przychody z już pozyskanej grupy.

Właściciele od 2 lat komunikują jasno, że czas wyjść z inwestycji:

1) Październik 2015 – Reuters donosi, ze właściciele spółki P4 zamierzają ją sprzedać. Według źródeł agencji do transakcji miałoby dojść w pierwszej połowie 2016 roku.

2) Październik 2016 – ten sam Reuters donosi, że właściciele sieci Play wycofali się z zamiaru jej sprzedaży z powodu zbyt niskich ofert. Agencja powołuje się na dwa źródła.

3) Kwiecień 2017 – Play chce na giełdę. Jak dowiedział się nieoficjalnie Business Insider Polska, debiut telekomu na giełdzie, może być tylko kwestią czasu.

4) Czerwiec 2017 – oficjalna informacja: debiut Play odbędzie się jeszcze w lipcu

To dobry moment na debiut Play

…dla jego właścicieli. Wprawdzie statystyka debiutów jest kiepska, bo w pierwszej połowie roku ledwie kilka spółek weszło na nasz parkiet, ale inne czynniki wydają się zdecydowanie bardziej sprzyjające:

 • Hossa na polskim parkiecie,
 • Historyczne rekordy na giełdach światowych,
 • Rekordowo niskie stopy procentowe (więc ludzie szukają innych inwestycji niż bankowe depozyty),
 • Dobre nastroje inwestorów,
 • Nadmiar wolnych środków u inwestorów instytucjonalnych (chociaż podobno nie ma takiego słowa w finansach jak „nadmiar gotówki”),
 • Większe obroty na giełdzie,
 • Napływ pieniędzy do funduszy inwestycyjnych.

W dużym uproszczeniu: na rynku są dobre nastroje, nie widać potencjalnych zagrożeń, a inwestorzy indywidualni i instytucjonalni mają naprawę dużo pieniędzy. To wyśmienity moment żeby się „sprzedać”.

Debiut Play spekulacyjnie

Duże debiuty mają to do siebie, że sprowadzają na rynek wielu nowych inwestorów, są silnym impulsem dla domów maklerskich i samej giełdy. Pierwszego dnia bardzo aktywny jest także animator, który zapewnia dużą płynność w trakcie handlu (świetnie sprawdzało się to podczas akcjonariatu obywatelskiego). Następuje także wymiana papierów – wielu inwestorów pierwszego dnia sprzedaje akcje, podczas gdy inni dokupują akcje do portfeli na dłuższy termin. Chętnymi kupującymi często okazują się fundusze, którym nie udało się nabyć od razu tyle akcji, ile planowali. W ten sposób, często dobrym, czysto spekulacyjnym zagraniem jest kupno akcji i sprzedanie ich od razu, pierwszego dnia.

Wydaje mi się, że wychodząc z takiego założenia, debiut Play może przynieść zysk. Nawet zapisałem się drobną kwotą na debiut Play w ramach Portfela10k, nagranie możecie obejrzeć poniżej:

Jednak z mojej strony na tym koniec, nie chcę Play do portfela – na pewno nie dopóki „rynek nie wyrazi swojej opinii” o tych akcjach. Być może wrócę do analizy, gdy narysuje się chociaż kilkutygodniowy wykres.

Debiut Play dla inwestorów

No dobra, to teraz zastanówmy się nad wzięciem udziału w debiucie Play, ale w kontekście pakowania tej spółki do portfela akcji z myślą o dłuższym terminie.

Argumenty na tak:

 • Duży udział w rynku telekomów
 • Teoretycznie pretendent do WIG20 (czemu nie, kapitalizacja ogromna)
 • Obietnica dywidendy (na poziomie 6% przy cenie z oferty)

Argumenty na nie:

 • Duże nasycenie rynku telekomów
 • Zapowiada się jednocyfrowy wzrost w kolejnych latach
 • Wysokie zadłużenie spółki
 • Dynamiczne zmiany prawne w Unii Europejskiej dotyczące telekomów

Dla mnie to za mało żeby w ciemno wkładać Play do portfela. Nawet gdybym był inwestorem dywidendowym to bym pewnie poczekał czy rynek nie zbije ceny po debiucie.

Debiut Play dla miłośników dywidendy

To ciekawy aspekt w tym debiucie. Jeśli spółka, która wchodzi na giełdę od razu deklaruje, że będzie spółką dywidendową, zainteresowani są inwestorzy o nieco innym profilu. Akcjonariat nastawiony na dywidendę to dużo stabilniejszy akcjonariat, który myśli w co najmniej kilkuletnim horyzoncie inwestycyjnym.

Warto jednak pamiętać sytuację Orange, jeśli chcemy wkładać Play do swojego portfela. Widzieliśmy co się dzieje, gdy spółka ogłasza, że w kolejnym roku dywidendy jednak nie będzie.

orange debiut play

Moja strategia na debiut Play

Portfel10k to program edukacyjny, w którym pokazuję różne transakcje. Nie mogłem pokazać w nim debiutu GetBack, bo dom maklerski ING nie brał udziału w zapisach. Jednak mogę pokazać debiut Play, chociażby w celach edukacyjnych. Zapisałem się na 40 akcji, czyli dosłownie symbolicznie pokażę początkującym jak debiut wygląda w praktyce.

Prywatnie, zdecydowanie więcej środków przeznaczyłem na akcje GetBack, z prostej przyczyny. Jest to spółka, która wchodzi na giełdę nie po to aby właściciele wyszli z inwestycji, ale po to, aby obniżyć koszty finansowania do dalszej ekspansji na rynku. To po prostu bardzo agresywna spółka w bardzo perspektywicznej branży i wydaje mi się, że da się na tym debiucie dobrze zarobić.

Debiut Play to wyjście z inwestycji właścicieli, czyli monetyzacja biznesu. W związku z tym, sprzedam akcje pierwszego dnia i będę obserwował sytuację. Być może jeszcze kiedyś wrócę do analizy Play, kiedy już będzie ona miała wykres, ale telekomy to zdecydowanie nie jest branża, która mnie teraz interesuje.

PS. Tylko pamiętajcie, że to moja prywatna opinia a to jest blog o edukacji finansowej ;) Każdy swoje decyzje finansowe powinien podejmować w 100% samodzielnie.

Powyższe opracowanie zostało przygotowane wyłącznie w celach edukacyjnych i nie stanowi propozycji konkretnej decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do jakiegokolwiek instrumentu finansowego oferowanego przez Play Communications S.A.

źródła:

 • http://akcjeplay.pl/
 • http://akcjeplay.pl/wp-content/uploads/2017/07/T%C5%82umaczenie-wybranych-punkto%CC%81w-rozdzia%C5%82u-Warunki-Oferty-na-je%CC%A8zyk-polski.pdf
 • http://akcjeplay.pl/wp-content/uploads/2017/06/Play-Communications-SA-Prospectus.pdf
 • https://www.gpw.pl/animatorzy_1
 • http://www.bankier.pl/wiadomosc/Play-najwiekszy-gieldowy-debiut-od-czasu-JSW-7530893.html
 • https://strefainwestorow.pl/artykuly/debiut-ipo/20170627/debiut-play-ipo
 • https://strefainwestorow.pl/artykuly/debiut-ipo/20170704/debiut-play-communications-analiza-ipo-czy-warto-kupic-akcje-spolki
 • http://www.bankier.pl/wiadomosc/Reuters-siec-Play-trafi-na-sprzedaz-7280921.html
 • https://www.pb.pl/reuters-play-bedzie-sprzedany-lub-wejdzie-na-gielde-812660
 • https://www.pb.pl/tego-mogles-nie-wiedziec-o-playu-865873
 • http://appfunds.blogspot.com/2017/07/czy-warto-kupic-akcje-play-w-IPO.html
 • https://wiadomosci.stockwatch.pl/raport-ipo-analiza-oferty-publicznej-play-communications,akcje,196363
Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslaw Zientkowski
Jaroslaw Zientkowski
6 lat temu

Debiut Getbacku jak narazie klapa. Apropos Play. Wszyscy powtarzaja dookola jaki ten play napompowany jak to wlasciciele wychodza i teraz to juz tylko poludnie. Panie Tomku wiekszosc nigdy nie ma racji. Tak samo bylo z Aliorbankiem. Tez wlasciciele sprzedawali. Pol roku po debiucie Alior byl 60 proc wyzej. Pozdrawiam

Tomasz Jaroszek
6 lat temu

Takie piękno giełdy :) Pamiętam Aliora, bo szybko sprzedałem i tylko patrzyłem na rosnący wykres. Zobaczymy, sam jestem bardzo ciekaw jak to się skończy, to będzie historycznie największy prywatny debiut

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
2
0
Would love your thoughts, please comment.x