Kim był John Bogle?

john bogle

John Bogle to człowiek, który zrewolucjonizował sposób, w jaki dziś inwestują miliony ludzi. Uznawany jest za pioniera inwestowania indeksowego oraz twórcę pierwszego funduszu ETF notowanego na giełdzie.

 

Będąc zapalonym inwestorem i zarządzającym pieniędzmi, promował inwestycje zamiast spekulacji, długoterminową cierpliwość zamiast krótkoterminowych działań i maksymalne obniżenie opłat maklerskich. Idealnym instrumentem inwestycyjnym dla Bogle’a był niskobudżetowy fundusz indeksowy utrzymywany przez całe życie z dywidendami reinwestowanymi i kupowanymi za uśrednioną cenę. Jego prosta i skuteczna filozofia inwestycyjna jest podstawową zasadą inwestowania społeczności osób nazywanych „Bogleheads”, którzy podążają za wskazówkami tego wielkiego amerykańskiego inwestora.

 

Kim był John Bogle?

Jednym z pionierskich osiągnięć Bogle’a było tanie inwestowanie w fundusze inwestycyjne poprzez tworzenie funduszy bez nadmiernych obciążenia finansowych, czyli z niskimi obrotami i prostymi strategiami inwestycyjnymi.

 

W 1974 roku założył Vanguard Group, która jest obecnie jedną z największych, najbardziej szanowanych i odnoszących sukcesy firm w świecie inwestycji. Poprzez Vanguard spopularyzował pasywne inwestowanie, ułatwiając przeciętnym inwestorom inwestowanie swojego kapitału i generowanie zwrotów przy niskim ryzyku.

 

Bogle wprowadził fundusz Vanguard 500 Index Fund, który śledzi zwroty z S&P 500 i był pierwszym funduszem indeksowym sprzedawanym inwestorom detalicznym.

 

John Bogle (popularnie nazywany „Jack”) był głównym orędownikiem inwestowania w indeksy. Zrewolucjonizował świat funduszy inwestycyjnych, tworząc inwestycje indeksowe, które umożliwiają inwestorom kupowanie funduszy inwestycyjnych śledzących szerszy rynek. Zrobił to z ogólnym zamiarem ułatwienia inwestowania przy niskich kosztach dla przeciętnego inwestora.

 

Inwestowanie w indeksy wykorzystuje pasywną strategię inwestycyjną, która wymaga od zarządzającego jedynie upewnienia się, że stan portfela funduszu jest zgodny z portfelem indeksu referencyjnego. W ten sposób stworzył nową branżę skoncentrowaną na tego typu inwestowaniu, w przeciwieństwie do tradycyjnej metody inwestowania, czyli aktywnego inwestowania. Z tego powodu nazywany jest „ojcem pasywnego inwestowania”.

 

W 1999 roku magazyn Fortune nazwał Bogle’a „jednym z czterech gigantów inwestycyjnych XX wieku.” Bogle jest autorem bestsellerowej pozycji pt. „Mała książka zdroworozsądkowego inwestowania”, która stała się klasykiem i obowiązkową lekturą dla inwestorów na całym świecie.

 

john bogle

 

Legenda o legendzie

O roli, jaką w rozwoju amerykańskiego rynku inwestycyjnego odegrał Bogle, świadczyć mogą słowa innej legendy, Warrena Buffetta.
W wywiadzie dla CNBC powiedział:

John Bogle zrobił dla amerykańskich inwestorów więcej niż ktokolwiek kogo znam.

Bogle został również wspomniany przez Buffetta w corocznym liście Berkshire Hathaway z 2016 r. za jego wkład w rozwój rynku inwestycyjnego: „Jeżeli kiedyś powstanie pomnik dla uczczenia osoby, która zrobiła najwięcej dla amerykańskich inwestorów, to bez wątpienia powinien być to pomnik Johna Bogle’a. Przez dekady Jack namawiał inwestorów do lokowania środków w ultra-tanich funduszach indeksowych. W ramach swojej krucjaty, sam zgromadził jedynie niewielki ułamek tego, co tradycyjne płynęło do zarządzających funduszami, którzy obiecywali swoim inwestorom wielkie zyski, a w rzeczywistości zostawiali ich z niczym (lub wręcz ze stratami). Na początku swojej drogi Jack był często wyśmiewany przez resztę środowiska. Dziś może mieć satysfakcję, że pomógł milionom inwestorów w osiągnięciu lepszych zysków niż mogliby osiągnąć w jakikolwiek inny sposób. Jest bohaterem dla nich i jest bohaterem dla mnie” – pisał Buffett.

John Bogle i wczesne lata młodości

John Clifton „Jack” Bogle urodził się 8 maja 1929 r. w Montclair w stanie New Jersey. Jego rodzina ucierpiała w wyniku Wielkiego Kryzysu. Stracili większość swojego majątku i musieli sprzedać dom. Mimo przeciwności w 1947 roku Bogle ukończył z wyróżnieniem Blair Academy i został przyjęty na Uniwersytet Princeton, gdzie studiował ekonomię. Podczas studiów Bogle analizował branżę funduszy inwestycyjnych, pracując nad swoją pracą magisterską „Ekonomiczna rola firmy inwestycyjnej”. Studia w Princeton ukończył z wyróżnieniem w 1951 roku i wkrótce został zatrudniony przez Waltera L. Morgana, założyciela Wellington Fund.

 

John Bogle szybko zyskiwał zaufanie i awansował. Udało mu się nawet przekonać zarząd Wellington do zmiany strategii koncentracji na jednym funduszu i utworzenia nowego funduszu, co stanowiło punkt zwrotny w jego karierze. Po udanym wspinaniu się po szczeblach kariery, Bogle zastąpił Morgana na stanowisku prezesa Wellington, ale kilka lat później został zwolniony za „wyjątkowo nierozsądną” fuzję, którą zatwierdził. To była zła decyzja, którą później uznał za swój największy błąd: „Wspaniałą rzeczą w tym błędzie, który był haniebny i niewybaczalny oraz odzwierciedlał niedojrzałość i pewność siebie wykraczającą poza to, co uzasadniały fakty, było to, że wiele się nauczyłem. A gdybym wtedy nie został zwolniony, nie byłoby Vanguard”.

Vanguard Group

W 1974 roku John C. Bogle założył własne towarzystwo funduszy inwestycyjnych, Vanguard Group.

 

Firma Bogle’a zastosowała nowatorską strukturę własności, w której udziałowcy funduszy inwestycyjnych stali się współwłaścicielami funduszy, w które zainwestowali. Same fundusze są właścicielami firmy inwestycyjnej, przez co inwestorzy funduszu są pośrednimi właścicielami samej firmy. Taka struktura pozwala firmie na włączenie wszelkich zysków do swojej struktury operacyjnej, zmniejszając koszty inwestycyjne dla inwestorów funduszu.

 

Innowacyjnym pomysłem Bogle’a było stworzenie pierwszego na świecie indeksowego funduszu inwestycyjnego, który zamiast pobić indeks i naliczać wysokie koszty, naśladowałby wyniki indeksu w dłuższej perspektywie — osiągając w ten sposób wyższe zwroty przy niższych kosztach niż koszty związane z aktywnie zarządzanymi środkami.

 

W 1976 roku Bogle tworzy First Index Investment Trust (prekursor funduszu Vanguard 500 Index Fund) jako pierwszy indeksowy fundusz inwestycyjny dostępny dla ogółu społeczeństwa. Kiedy fundusz Vanguard 500 został uruchomiony w swojej początkowej iteracji, zebrał zaledwie 11 milionów dolarów w ramach pierwszego ubezpieczenia w 1976 roku. Natomiast w 2022 roku fundusz zarządza gigantycznymi aktywami o wartości ponad 709 miliardów dolarów.

Do końca wierny swoim zasadom

John Bogle cierpiał na problemy z sercem, z powodów zdrowotnych zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Vanguard w 1996 roku. Jego następcą został John J. Brennan. Ostatecznie Bogle opuścił firmę w 1999 roku i przeniósł się do Bogle Financial Markets Research Center, małego finansowego instytutu badawczego.

 

John C. Bogle był też filantropem, podobnie jak drugi wielki inwestor Warren Buffett. Bogle Regularnie oddawał połowę swojej pensji na cele charytatywne. W jednym z wywiadów w 2012 roku powiedział: „Jedyne, czego żałuję, jeśli chodzi o pieniądze, to to, że nie mam ich więcej do rozdania”. Bogle był żonaty, poślubił Eve Sherrerd 22 września 1956 roku i miał sześcioro dzieci. Zmarł 16 stycznia 2019 roku na raka przełyku w wieku 89 lat.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x