Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Jaki ma być nowy Doradca.tv? Wy decydujecie!

nowy doradca.tv

Jesiennie porządki na blogu i kanale Doradca.tv stają się faktem. Jednak żeby sprostać wymaganiom i sprawić, że treści będą jeszcze większą wartością dla czytelników i widzów, potrzebuję… lepiej poznać ich zdanie – Wasze zdanie ?

 

Chyba większość z nas zapamięta ostatnie miesiące jako dosyć nieprzewidywalny czas. Mój biznes z pozoru wygląda tak samo jak wyglądał jeszcze kilka miesięcy temu, ale tak naprawdę też musiałem uporać się z wieloma zmianami i w końcu przyszedł też czas na uporządkowanie tego co najważniejsze, czyli kanału i bloga. Pandemia opóźniła plany o kilka miesięcy, ale zamierzam dowieźć swój deadline: 2020 rok przecież jeszcze trwa!

Liczy się Twoje zdanie!

Zacznę od najważniejszego, bo chcę żeby zmiany na moim blogu nie były kosmetyką ani pr-owym zabiegiem, tylko serio przyniosły czytelnikom i widzom dużą wartość. Wierzę, że tak będzie, gdy treści będą lepiej dopasowane do Waszych potrzeb. W związku z tym przygotowałem ankietę, która pomoże w ustaleniu dalszej drogi i zamieni notatki w realny plan działania.

 

TU JEST ANKIETA! <– proszę wypełnij ją!

 

Ankieta zajmie Ci dosłownie 3 minuty, jest tam kilka prostych pytań i na koniec miejsce do anonimowych sugestii. Długo nad tym siedziałem, żeby zestaw pytań był zarówno użyteczny dla mnie, jak i intuicyjny dla ankietowanego. Gdybyśmy spotkali się przy kawie z każdym z osobna, zapytałbym dokładnie o to samo.

 

Na koniec ankiety są krótkie pytania otwarte, w których możesz napisać anonimowo za co cenisz mojego bloga, co Cię w nim denerwuje i co ewentualnie chcesz mi powiedzieć/zasugerować. Zajrzałem dopiero do pierwszych 100 odpowiedzi, żeby zweryfikować czy wszystko działa i już nie mogę się doczekać pełnej lektury. Zdążyłem się nieźle uśmiać, wkurzyć i wzruszyć czytając zaledwie kilkadziesiąt odpowiedzi ?

Regularne programy

Jesienią przyjdzie coś, co już dawno powinno pojawić się w youtubowej ramówce – regularne publikacje w określone dni. Zawsze miałem z tym problem, bo mój blogowy tryb pracy jest nieprzewidywalny. Oprócz nagrywania i pisania na bloga, w kalendarzu znajdują się dziesiątki innych rzeczy. Zawsze bałem się zobowiązania typu „w każdy poniedziałek będzie …”, bo bywały poniedziałki, gdy byłem na konferencji, u klienta, na planie zdjęciowym…

 

Jednak koniec z tym – będą konkretne publikacje w konkretne dni. Skoro nie będzie to program na żywo, to tak naprawdę kwestia odpowiedniego planowania i nagrywania z wyprzedzeniem powinna załatwić sprawę. Pandemia zmieniła też sporo rzeczy w mojej pracy. Wypadły z kalendarza konferencje i wykłady. Odzyskałem dzięki temu sporo czasu, chociaż szczerze konferencji mi trochę brakuje. Zawsze poznawałem tam ciekawe osoby, była okazja do porozmawiania na żywo, a niezależnie od tego czy byłem prelegentem czy uczestnikiem, zawsze sporo się uczyłem.

 

Niemniej jednak jest coś za coś, w ostatnich miesiącach sam zacząłem robić konferencje online, takie jak Blogerzy o Giełdzie: START i Gamedev Inwestor

"Sztuka mówienia nie"

W związku ze zmianami na blogu, podkręcam pielęgnowaną od lat sztukę odmawiania. Od dobrych kilku lat wyrzucam ze swojego kalendarza rzeczy, do których nie jestem na 100% przekonany czy też takie, które zabierają cenny czas z innych, priorytetowych projektów. Tak jak przykładowo przez rok pisania książki „Śladami Warrena Buffetta” musiałem uwzględnić kilkaset godzin pracy, które wypadły z normalnego kalendarza pracy – to są godziny, w których nic innego się już nie zmieści.

 

Od lat odmawiam 9 na 10 proponowanych współprac komercyjnych. Tutaj mam opanowaną sztukę odmawiania do perfekcji ? Tylko w tym roku zgłosiło się kilkanaście programów partnerskich, inwestycje w kryptowaluty, oferty obligacji korporacyjnych, programy poleceń cypryjskich brokerów (jakie tam są prowizje?!), porównywarki pożyczek, oddłużanie klientów i dziesiątki innych cudownych rozwiązań, które z całą pewnością nie są wartościowe dla żadnego widza czy czytelnika. Zanim cokolwiek komercyjnego pojawi się na blogu, sam sprawdzam daną firmę, testuję produkt i upewniam się, że mogę go komukolwiek polecić – tylko w takim wariancie jakakolwiek współpraca ma sens.

Bonusowa seria, której się nie spodziewacie

Powstanie też jeden cykl materiałów edukacyjnych z finansami w tle, o którym wiele osób powie… WTF?! Osobiście uważam, że to pomysł bardzo zero-jedynkowy – albo uznacie go za kompletnie niepotrzebny albo będzie cieszył się ogromnym zainteresowaniem przez długie lata.

 

Seria może wydać się tak bardzo oderwana od bloga i kanału, więc żeby nie mieszać tej tematyki, powstanie pewnie oddzielna podstrona z dedykowanym newsletterem tylko dla zainteresowanych. To jest słowo-klucz: „zainteresowani”. To będzie bardzo cenna wiedza i bardzo praktyczna i przemyślana seria z myślą o konkretnej grupie docelowej – i tylko o niej.

 

Już niedługo zdradzę ten pokręcony pomysł, który miał ujrzeć światło dzienne w marcu (sami rozumiecie, pandemia).

Jesień is coming!

Zakładam, że jesień może być trudnym czasem ze względu na pandemię, jednak niezwykle ważnym ze względów finansowych. Można powiedzieć, że z perspektywy inwestora, pracownika, prowadzącego biznes czy kupującego mieszkanie, najbliższe miesiące będą wręcz kluczowe.

 

Zobaczcie na kilka przykładów:

  • premiera Cyberpunk 2077 to kluczowy moment dla całej branży gamedev w Polsce i de facto polskiej giełdy z indeksem WIG20 na czele. Cały świat czeka na tę premierę;
  • wybory prezydenckie w USA to zawsze czas ekscytujący, szczególnie gdy nie jest łatwo wskazać zwycięzcę. Tutaj dosłownie ważą się losy świata, obaj kandydaci będą walczyć do samego końca;
  • arcyważne kwartały dla nieruchomości, brak zajęć na uczelniach i ograniczenie turystyki to kolejny cios we właścicieli mieszkań na wynajem. Gdy część inwestycji przestaje się opłacać, a podaż wygrywa z popytem… to może być kilka kluczowych miesięcy dla tych, którzy myśleli o zakupie mieszkania
  • czas „po tarczach”, czyli jak poradzi sobie polska gospodarka bez pompowania kolejnych miliardów. To niezwykle trudna próba dla wielu branż, które są w różnym stopniu dotknięte skutkami pandemii;
  • rekonstrukcja rządu, czyli polityczne roszady, które nawet jeśli nas nie interesują, to decydują w dużej mierze o kierunku wielu ustaw przekładających się na podatki i ograniczenia bądź ułatwienia w biznesie;

 

Mógłbym jeszcze wymienić kilka punktów, wraz z potencjalną drugą falą pandemii na czele, ale sami rozumiecie dlaczego programy, teksty czy podcasty o tematyce finansowej mogą okazać się naprawdę bardzo potrzebne dla setek tysięcy Polaków. Mam nadzieję, że dzięki Waszej pomocy uda się w pełni ten plan zrealizować i razem przetrwamy ten arcyciekawy, chociaż bardzo trudny czas.

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty