Jak zacząć myśleć o emeryturze?

Nie jest łatwo myśleć o przyszłości, bo tak już jesteśmy skonstruowani. Skoro nie potrafimy wyobrazić sobie siebie samych w przyszłości – jak mamy zacząć myśleć o emeryturze? Oprócz finansów, ważna jest psychologia, więc o radę zapytałem specjalistkę. Posłuchajcie psychoterapeutki, Marii Rotkiel.

 

Myślenie o przyszłości jest trudne – to już świetne wyjaśnił mój poprzedni gość, Kacper Nosarzewski. Przez tysiące lat patrzyliśmy na świat w krótkim terminie, bo nie mieliśmy potrzeby planowania na wiele lat do przodu. Nasz mózg nie potrafi wyobrazić sobie siebie w przyszłości, bo nie został stworzony do planowania dalekiej przyszłości, tylko do przetrwania tu i teraz.

Co w takim razie możemy zrobić, aby zacząć myśleć o emeryturze i zacząć ją planować? Gościem drugiego odcinka jest psychoterapeutka Maria Rotkiel:

 

Co dalej?

 

„Porozmawiajmy o przyszłości finansowej” to moja seria rozmów, w której staram się skorzystać z wiedzy ekspertów i znaleźć konkretne sposoby na zaplanowanie naszej finansowej przyszłości. Mam pełną świadomość, że na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Jednak w tej serii skupimy się na tych elementach, które są dosłownie w naszych rękach.

W pozostałych odcinkach, moimi gośćmi są:

  • Kacper Nosarzewski
  • Agnieszka Maciejowska
  • Daniel Szewieczek

 

A Wy, myślicie już o swojej emeryturze? Dajcie znać w komentarzach jak do tego podchodzicie i nie przegapcie kolejnych odcinków.

Odcinek powstał we współpracy z ING Bankiem Śląskim [#współpracareklamowa]

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
1 rok temu

Niestety dopiero od kilku lat na powąznie za emeryturę się wziałem ale do tego chyba trzeba dorosnąć. ;) Człowiek młody to ciężko wybiegać aż tak do przodu jak czas na dorobianie się trzeba poświęcić. Ale od kilku lat już IKE i IKZE pod kurek. Żałuje jedynie, że nie wiele lat wcześniej bo mniejszym wysiłkiem można by odkładać. Czas to pieniądz… w oszczędzaniu na emeryturę również. :)

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x