SWIG80 – miejsce, gdzie szukam zyskownych inwestycji

swig80 notowania

Kiedy słyszymy o wzrostach lub spadkach na giełdzie, to z reguły pokazują nam WIG20, czyli indeks pokazujący ceny największych spółek. Tymczasem zarabiać można zupełnie gdzie indziej. Zobaczcie tylko kilka spółek, na których zyski znacznie przerosły oczekiwania analityków, jak i pewnie samych inwestorów. Miejsce, gdzie w tym roku spędziłem najwięcej czasu na analizowaniu wykresów to sWig80.

Im więcej wiemy o samej giełdzie i jej mechanizmach, tym jest nam łatwiej jest szukać potencjalnych inwestycji na nowych rynkach albo zaglądać tam, gdzie nie zagląda tłum. Zauważyłem, że w większości rozmów, wywiadów i analiz giełdowych najczęściej rozmawia się wokół największych indeksów. Osobiście 2013 rok zapamiętam jako rok małych spółek i nadal będę szukał tam zysków. Dla niewtajemniczonych akapit edukacyjny – czym jest sWIG80:

Co to jest swig80

Warto zapoznać się z definicją. Znajdziemy ją na stronach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie:

Indeks sWIG80 jest kontynuacją indeksu WIRR obliczanego od 31 grudnia 1994 roku i w obecnej chwili obejmuje 80 małych spółek notowanych na Głównym Rynku GPW. Wartość początkowa indeksu wynosiła 1000 pkt. sWIG80 jest indeksem typu cenowego, co oznacza, że przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. W indeksie sWIG80 nie uczestniczą spółki z indeksów WIG20 i mWIG40 oraz spółki zagraniczne notowane jednocześnie na GPW i innych rynkach o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej 100 mln euro.

ABC Data
ABC Data

Amica
Amica

Farmacol
Farmacol

Hygienika
Hygienika

Neuca
Neuca

Vistula
Vistula

Zamet
Zamet

No i nie mogę chociażby nie wspomnieć o LPP, które jest już międzynarodowym graczem i ma przepiękny trend wzrostowy od lat. Główny problem to cena pojedynczej akcji, która sięga już 8500 zł. Ciężko tu mówić o zarządzaniu wielkością pozycji w portfelu, jeśli jest się indywidualnym inwestorem z małym portfelem. Pomimo oburzenia części internautów ostatnimi doniesieniami o przeniesieniu podatków na Cypr, trudno uwierzyć, że to odbije się na zyskach. Bojkot Reserved to mały kryzys wizerunkowy w skali ogromnej działalności, jaką LPP prowadzi już w kilkunastu krajach.

Lpp_wykres

Moim liderem w portfelu był z kolei CD Projekt , któremu solidną korektę wieszczono przy poziomie 7 zł, później 10 zł, 12 zł, 15 zł… sami rozumiecie. Kupowanie akcji w silnym trendzie wzrostowym może dawać niesamowite efekty, a wystarczy dosłownie doglądać naszych inwestycji i trzymać w ryzach ryzyko większej korekty.

cdp

Jak mawiał Peter Lynch:

Ludzie stracili więcej pieniędzy na przygotowywaniu się do korekt i krachów niż na samych korektach i krachach.

Inwestowanie na giełdzie wcale nie jest takie trudne jak się wszystkim wydaje. Tak jak każde inne zajęcie wymaga poświęcenia dużo czasu i uwagi, w szczególności na początku. Wygląda groźnie, co sprzyja instytucjom takim jak fundusze, które chcą zarządzać naszymi pieniędzmi za nas i jeszcze pobierać za to solidne opłaty. Może lepiej zainwestować najpierw w siebie i nabycie wiedzy, aby później uniknąć płacenia komuś każdego miesiąca. Ja płacę co miesiąc sobie i tego też Wam życzę w 2014 roku.

PORADA!
Zaglądajcie do mniejszych, ale płynnych spółek. Akcjami takich gigantów jak banki, spółki energetyczne czy też surowcowe obracają światowe fundusze, OFE, globalni gracze. Z kolei na małych spółkach akcjonariat wygląda inaczej i bardzo często są one mniej podatne na zawirowania. Nie wierzycie? To strzałka po prawej stronie tekstu zaprowadzi Was na górę artykułu i raz jeszcze przyjcie się wykresom.

Tomasz Jaroszek

Źródła:
wszystkie wykresy pochodzą z mojego ulubionego serwisu giełdowego Stooq.pl
fotorgafia pochodzu z serwisu http://www.sxc.hu/

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x