Pozytywna motywacja, czyli Męski Blog Roku Men’s Health

blog roku

Blog Doradca.tv po raz pierwszy został wyróżniony w jakimś konkursie. No dobra, „wygrał” to lepsze słowo. Blog wygrał Męski Blog Roku Men’s Health 2016 w kategorii pieniądze/kariera. Pękam z dumy. I to doskonała okazja, żeby napisać coś o motywacji, która u każdego działa inaczej.

Magazyn Men’s Health zacząłem czytać 10 lat temu i na pierwszym roku studiów tak sobie myślałem… może kiedyś, jak już będę dziennikarzem, to zgodzą się opublikować mój tekst! Byłoby niesamowicie miło zobaczyć swoje nazwisko w magazynie, który sam czytam!

Dzisiaj, właściwie po 10 latach, redakcja Men’s Health Polska przyznała mi nagrodę za Męski Blog Roku w kategorii pieniądze i kariera. Cytując Kubę Bączka:

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia.

Blog Roku Men’s Health

Zaczynając od tytułu męskiego bloga roku – to dziękuję wszystkim, którzy głosowali  (w szczególności czytelniczce nr 1 – mojej kochanej dziewczynie) oraz redakcji Men’s Health za to kosmiczne wyróżnienie. W uzasadnieniu przeczytałem:

Za praktyczne porady i sensowne uproszczenie trudnych tematów

I to jest mega ważne, bo proste mówienie o trudnych mechanizmach finansowych jest moją „supermocą”! No… tak mi się w każdym razie wydaje i dlatego też nie tylko piszę, ale i nagrywam na kanale. Pieniądze nie powinny być tematem tabu i nie powinniśmy go omijać, bo wydaje nam się trudnym zagadnieniem.

To moje subiektywne zdanie, ale sto razy łatwiej jest nauczyć się oszczędzać lub nawet inwestować niż np. być dobrym partnerem w związku, odpowiedzialnym i kochającym rodzicem czy uczciwym szefem dla swoich pracowników. To dopiero wyzwania!

Czytelnik Men’s Health

Zawsze jak czytałem magazyn Men’s Health to brakowało mi jednego elementu łączącego te teksty – tematu pieniędzy. Oczywiście znajdą się tam teksty o sprytnych sztuczkach na finanse, ale brakowało mi wyraźnego stwierdzenia, że pieniądze pozwalają na styl życia, jaki pokazuje Men’s Health.

Żeby regularnie trenować, trzeba znaleźć na to czas. Jest to do zrobienia, ale już takie sporty jak np. zimowe czy wodne, wymagają oprócz czasu pokaźnych nakładów finansowych.

Zdrowa dieta. Można gotować samemu nawet kilka posiłków dziennie, ale trzeba umieć gotować (tego chyba jeszcze przez wiele lat nie przeskoczę), kupować zdrowe składniki i finalnie… mieć czas na gotowanie. Alternatywa to catering, który kosztuję minimum 1000 zł miesięcznie i to bez weekendów. Znowu pojawiają się pieniądze ;)

O gadżetach nawet nie wspomnę, bo sam na nie choruję. Im ciekawsze, tym droższe i żeby sobie na nie pozwolić – trzeba mieć nadwyżki finansowe. Trudno wrzucić w standardowe wydatki zegarek za kilka tysięcy złotych.

Do tego oczywiście ubrania, samochody, alkohole i wiele innych tematów, które pojawiają się na łamach magazynu, ale trzeba mieć na nie kasę!

Powiem nieskromnie, że moja kategoria „pieniądze/kariera” wydaje mi się tą, która łączy wszystkie inne działy Men’s Healtha ;)

Pozytywna motywacja

Podobno silną motywację u człowieka mogą wywołać dwa skrajne scenariusze:

  • nagroda tak pociągająca, że zrobisz wszystko żeby ją osiągnąć
  • cierpienie tak duże, że zrobisz wszystko żeby od tego uciec

Nie mam pojęcia czy da się tę teorię w jakikolwiek sposób udokumentować badaniami naukowymi, ale na pewno są historie pojedynczych ludzi, którzy mogliby śmiało powiedzieć, że tak wyglądało ich życie. Wielka trauma, która rozpoczęła wielką karierę albo równie wielkie marzenie, które spełnili dzięki ciężkiej pracy.

Ja osobiście dużo lepiej pracuję, gdy widzę, że coś mi się udaje – nawet jeśli są to mikro-sukcesy, takie jak pozytywna opinia w mailu od czytelnika. Taka nagroda to dla mnie ogromny zastrzyk energii. Dużo trudniej mi się zmobilizować do cięższej pracy, gdy coś mi nie wychodzi. Muszę wtedy naprawdę zaciskać zęby, bo mam pełną świadomość, że bez porażek się nie uda.

Małe zwycięstwa

Dostaję od Was coraz więcej prywatnych wiadomości. Z reguły są to pytania o produkty finansowe albo coś, w co chcecie zainwestować pieniądze i nie jesteście czegoś pewni. Super, staram się odpowiadać w miarę możliwości.

Jednak część wiadomości zaczyna się od zdań:

  • dzięki Tobie zacząłem oszczędzać
  • super blog, chciałbym żeby w szkole tak tłumaczyli
  • dzięki Panu zaoszczędziłem X zł

To są nagrody każdego dnia, równie cenne co komercyjne wyróżnienia ;) I za nie najbardziej dziękuję!

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x