Hossa Trumpa – co to jest i ile potrwa?

hossa Trumpa

Po dwóch kadencjach Baracka Obamy w USA i po tylu latach silnej hossy na rynkach finansowych, wielu specjalistów prognozowało zmianę trendu. Tymczasem wybór Donalda Trumpa wywołał inny efekt, który ma sensowne podłoże fundamentalne – to tzw. hossa Trumpa.

Przed wyborami prezydenckimi w USA wydawało się, że koniec kadencji Obamy i radykalna zmiana na Republikanina będzie doskonałym momentem dla rynków finansowych do silnej korekty. Na rynkach takie momenty są często wykorzystywane chociażby do realizacji zysków po udanym rajdzie cenowym. Jednak amerykańska giełda po raz kolejny pokazała swoją siłę. Hossa Trumpa to ciekawa koncepcja, która moim zdaniem może być dobrą okazją do zarobienia pieniędzy, ale trzeba być bardzo ostrożnym, żeby wiara w jeden scenariusz nie przykryła nam trzeźwej oceny rynku.

Partnerem publikacji jest dom maklerski Degiro. Możecie dowiedzieć się o nim więcej czytając recenzję konta maklerskiego.

Co to jest hossa Trumpa?

W ostatnich latach, najsilniej rosnące spółki na amerykańskiej giełdzie były związane z technologią i startupami. Najlepszym przykładem są Apple, Google, Facebook, Amazon, Tesla czy Microsoft. Do wzrostów na giełdzie przyczyniał się też prawie nieograniczony dostęp do kapitału, bo rekordowo niskie stopy procentowe oraz program tzw. poluzowania ilościowego, jaki zastosowała amerykańska Rezerwa Federalna. Pieniędzy na rynku nie brakuje, a Wall Street zapomniała już dawno temu o poziomach z czasów kryzysu. Wydaje się, że trudno przebić czymś pozytywne impulsy z ostatnich lat, w szczególności, że mówimy o obietnicach wyborczych. I tutaj pojawia się hossa Trumpa.

Co w takim razie proponuje Trump, żeby przedłużyć wzrosty indeksów?

  1. Bankowa hossa. Goldman Sachs jest obecnie na historycznych maksimach, a banki są dotychczas największym beneficjentem hossy Trumpa. Obiecane zniesienie regulacji Dodda-Franka i mniej ograniczeń dla sektora bankowego to właściwie przywrócenie nieograniczonych możliwości ekspansji banków (w tym inwestycyjnych), jak sprzed kryzysu w 2008 roku.
  2. Infrastruktura napędzi rynek pracy i firmy budowlane. Donald Trump obiecał ogromne inwestycje w infrastrukturę, a wykonawcami będą bez wątpienia rodzime amerykańskie firmy. Budowlanka to sektor, któremu przyda się wsparcie – wiele spółek z sektorów „tradycyjnego” biznesu tylko czeka na powrót kapitału, który od lat jest ulokowany głównie w spółkach technologicznych. No i mur. Chociaż obietnica postawienia muru na granicy z Meksykiem wydaje się dla wielu przedwyborczym żartem, to z perspektywy finansowej – to ogromna inwestycja, na której również zarobi wiele spółek.
  3. Kupuj amerykańskie! – to w dużym uproszczeniu oddaje ideę przekładania interesu amerykańskich firm ponad zagraniczne. Jeśli tym torem pójdzie zarówno administracja, jak i sami przedsiębiorcy, a zagraniczne firmy dostosują się do polityki Trumpa i będą budować fabryki głównie na terenie USA, to gospodarkę może czekać silny zastrzyk kapitału.
  4. I wreszcie kluczowa reforma – podatki. Jeśli Donald Trump faktycznie zmniejszy obciążenie przedsiębiorców, to będzie to bardzo silny impuls dla gospodarki, a co za tym idzie – giełdy.

Warto pamiętać o jednej bardzo istotnej rzeczy – od kryzysu finansowego urosły rynki finansowe, ale w takiej proporcji wcale nie polepszyło się życie Amerykanów. Wprawdzie jest dużo lepiej niż w czasie kryzysu, ale ani nie zmniejszyło się zadłużenie obywateli, a w bardzo wielu przypadkach, sytuacja materialna nie wróci jeszcze wiele lat do stanu sprzed 2008 roku. Jednymi słowy: wzbogacają się amerykańscy inwestorzy, ale nieproporcjonalnie szybciej niż amerykańscy obywatele.

Zmiana liderów

Każda zmiana politycznego układu sił, która niesie za sobą pakiet reform oznacza dla niektórych sektorów wzrosty, a dla niektórych spadki – zawsze tak to działa i cała sztuka inwestowania to dobra diagnoza wpływu reform na spółki zanim zainwestujemy w coś konkretne pieniądze. Jeśli nowy rząd zmniejsza podatki danemu sektorowi, to wyceny akcji na to zareagują. Jeśli ustawa coś ogranicza lub zwiększa koszty, wyceny to zdyskontują (spadki zobaczymy pewnie szybciej niż samą ustawę).

Hossa Trumpa, tak jak wspomniałem wyżej w punktach z obietnicami wyborczymi, już przyniosła bardzo dobre efekty sektorowi bankowemu:

goldman sachs hossa Trumpa

(Goldman Sachs – 3 lata – zwróćcie uwagę na końcówkę 2016 od wyborów w USA)

Zmiana liderów jest ważna, jeśli hossa ma być kontynuowana. W ostatnich latach to spółki technologiczne były odpowiedzialne w dużej mierze za zyski inwestorów. Widać to doskonale po wykresie Nasdaq:

hossa Trumpa nasdaq

Donald Trump już na etapie kampanii wyborczej kładł nacisk na bardziej tradycyjne branże, takie jak chociażby budownictwo.

Teoria piątej fali

Nie szukajcie w książkach, nie chodzi mi tylko analizę techniczną. Oczywiście nawiązuje to do teorii fal Elliota, która zakłada, że rynki poruszają się pewnym schematem. Jednak sam twórca tej teorii odnosił się w dużej mierze do psychologii tłumu, a o tym dzisiaj zapominamy.

Piąta fala, czyli ostatnia fala wzrostów na rynkach, poprzedza początek bessy, czyli silnych spadków cen przez dłuższy czas. Ta fala jest charakterystyczna pod wieloma względami:

  • Wyceny stają się oderwane od fundamentów, czyli spółki są wyraźnie przewartościowane,
  • Wśród analityków panuje entuzjazm co do przyszłych prognoz,
  • Drobni i początkujący inwestorzy wchodzą na rynek, zachęceni wzrostami cen z ostatnich lat,
  • Serie sesji wzrostowych są coraz dłuższe,
  • Na rynku panuje euforia,
  • Wszelkie potencjalne ryzyka są ignorowane,
  • Złe dane nie makroekonomiczne nie wywołują spadków cen, dobre dane wywołują wzrosty,

No i pojawia się moje ulubione zdanie (z reguły gdy rosną obawy):

TYM RAZEM BĘDZIE INACZEJ

Kiedyś nie rozumiałem o co chodzi, ale po kilku latach na rynku to zdanie nabiera znaczenia ;) Zawsze po okresie dużych wzrostów cen, gdy nie widać na horyzoncie żadnej korekty, inwestorzy zaczynają się zastanawiać czy przypadkiem tym razem hossa nie potrwa dużo dłużej i nie ma się czym przejmować. Taki entuzjazm powoduje wejście na rynek kolejnych, już początkujących inwestorów, którzy kupują bardzo przewartościowane spółki i… koło się zamyka.

Piąta fala w czasie prezydentury Trumpa to mój scenariusz. Od momentu gdy nowy prezydent zabrał głos po ogłoszeniu wyników, amerykańskie akcje rosną jak szalone. Wiele sektorów uwierzyło w obietnice wyborcze, o których pisałem wyżej, a serie sesji wzrostowych na głównych indeksach znowu biją rekordy.

Historyczne szczyty na giełdzie już mamy, idziemy po kolejne. Jeśli zobaczymy euforię inwestorów, to za tej prezydentury możemy zobaczyć także silną korektę lub nawet wejście w bessę. To mój subiektywny scenariusz i uważnie obserwuję sytuację, żeby poglądy nie przysłoniły mi rzeczywistego obrazu rynku. Wolę mieć pieniądze niż rację – póki co obowiązuje ewidentnie trend wzrostowy, jednak wydaje mi się, że za prezydentury Trumpa będzie doskonała okazja, żeby spekulować pod kątem spadków.

Jednymi słowy, hossa Trumpa może być arcyciekawa dla inwestorów i spekulantów! Oczywiście pod warunkiem, że macie dobry dostęp do instrumentów zagranicznych i bazujecie na oryginalnych informacjach i analizach z USA. Polecam zajrzeć do tekstu o globalnym inwestowaniu: pokazałem tam kilka pomysłów inwestycyjnych na instrumentach dostępnych w Degiro i dodałem listę amerykańskich stron internetowych, do których zaglądam.

W kolejnym wpisie pokażę Wam w jaki sposób można chronić swój kapitał podczas spadków lub na nich zarabiać – oczywiście myśląc o rynkach zagranicznych.

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
6 lat temu

Fajny wpis, Trump jeśli chodzi o biznes jest osoba od której warto czerpać wskazówki :)

Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
1
0
Would love your thoughts, please comment.x