Zapytaj Gary’ego – świetna książka Vaynerchuka!

gary vaynerchuk

Zapytaj Gary’ego to chyba najfajniejsza książka o biznesie jaką czytałem w 2016 roku. Gary Vaynerchuk to niebywale charyzmatyczny przedsiębiorca, który zebrał masę doświadczeń i dobrych rad w jedną książkę: #ZapytajGaryego

Jeśli ktoś wchodząc już na tę recenzję wie już kim jest Gary Vaynerchuk, to też wie czego może się spodziewać:

Charyzmatyczny gaduła, którego w Internecie robi się z roku na rok coraz więcej, wydaje również książki. Ostatnia pozycja wydana w 2016 roku bardzo przypadła mi do gustu i chciałbym Wam ją polecić. GaryV może Was nauczyć dużo więcej niż myślicie i… większość tej wiedzy jest za darmo w sieci!

Kto to jest Gary Vaynerchuk?

Przedsiębiorca to trochę za mało powiedziane. Gary Vaynerchuck prowadził kiedyś internetowy sklep z winami i rozbujał marketing sklepu przez ciekawą treść, którą produkował jako ekspert od win. Tak, ekspert od win, prowadzący kanał WineLibraryTV wtedy, gdy jeszcze YouTube nie był tak popularną platformą jak dzisiaj. I od tego się poniekąd zaczęło. Facet ma niesamowite wyczucie trendów w marketingu i kolejną dużą społeczność zbudował już wokół siebie i swojej marki.

Obecnie prowadzi agencję marketingową Vaynermedia, pisze książki, jeździ po świecie na rozmaite prelekcje i cały czas tworzy. Jego popisowy kanał to AskGaryVee, w którym odpowiada na biznesowe pytania swoich fanów. Dobrze się domyślasz – na podstawie tej serii jest książka Zapytaj Gary’ego.

GaryVee, bo pod takim też pseudonimem możecie go znaleźć, jest też mówcą. Łączy w sobie najlepsze sztuczki retoryczne mówców motywacyjnych i błyskotliwą retorykę znaną z przemówień w stylu TED. I co najważniejsze: merytoryka!

Poznaj Gary’ego zanim przeczytasz

Książkę w Polsce wydał Marcin Osman – stali czytelnicy mogli go już poznać, bo Biznes Ci ucieka jego autorstwa też recenzowałem. Marcin zrobił rewelacyjny marketing wokół premiery, łącznie z webinarem dla Polaków z udziałem Gary’ego i wizytą w jego zagranicznym biurze. Zanim zaczniesz myśleć o czytaniu książki, możesz zapoznać się z bardzo fajnym wywiadem polskiego wydawcy z autorem ;)

Jeśli to za mało, to dorzucam jeszcze ciekawy 62 wykłady Gary’ego z tej playlisty.

O czym jest książka #ZapytajGaryego?

W zasadzie mamy ponad 400 storn pytań i odpowiedzi, poukładanych w sensowne rozdziały, grupujące teksty w tematy, np. social media. Poniżej lista zagadnień, które porusza Gary. Być może już na etapie zadanych pytań, będzie można sprawdzić czy książka Wam odpowiada.

  • Co powinno być najważniejsze dla prowadzenia jednoosobowej działalności?
  • Jak się motywować do pracy nad projektem, zanim projekt zacznie nabierać kształtów?
  • Co jest najtrudniejsze na etapie rozpoczynania biznesu?
  • Jak zainteresować klientów swoimi produktami lub usługami?
  • Jaki jest najlepszy sposób na skalowanie biznesu, w którym marże z zasady są niskie?
  • Jak szukać pracy zaraz po studiach?
  • Ile w sukcesie jest pewności siebie, ile umiejętności, a ile szczęścia?
  • Jak tworzyć zespół w firmie?
  • Jak wprowadzić w życie nowe pomysły w firmie?
  • i wiele wiele innych ;)

Złota rada Gary’ego

Sam korzystam z jednej z zasad, którą usłyszałem chyba na jednym z nagrań na YouTube. Skupiam się mocno na przychodach firmy, czyli kwotach brutto. Walczę o to żeby przychody były z kwartału na kwartał coraz większe i żeby pieniądze spływały na konto terminowo. W ten sposób żyje mój „krwioobieg” firmy, którym są pieniądze. W razie trudniejszych czasów, jestem w stanie ciąć koszty, zwiększając przez to zysk, jednak moim zmartwieniem numer 1 jest zwiększanie przychodów.

Doświadczenie jakim dysponuje Gary widać już po przeczytaniu kilku rozdziałów książki. Nie znajdziesz tu frazesów w stylu: „zapisz swoje cele na kartce i mocno się a nich skup”. Tutaj raczej większość sprowadza się do wytrwałości, ciężkiej pracy i… mądrej pracy. Zobaczysz na przykładzie chociażby social media. Przykładowo, możesz wklejać setki linków i starać się być wszędzie widoczny w mediach społecznościowych lub po prostu zacząć odpowiadać na realne potrzeby swoich przyszłych klientów za pomocą tego kanału. Efekty mogą być dużo lepsze niż się wydaje.

Zapytaj Gary’ego o budowanie marki

Gary Vaynerchuk jest typem przedsiębiorcy, który rozwija swoją markę osobistą przez dzielenie się wiedzą. I oprócz książki możecie wpisać na youtube „gary vaynerchuk” i dzieje się magia – wyskakuje kilkaset godzin treści, zupełnie za darmo.

Gary doskonale wie, że edukowanie innych przedsiębiorców chociażby z dziedziny marketingu, sprowadza do niego kolejnych potencjalnych klientów. Książki, wystąpienia publiczne, kanał na YouTube i wszystkie treści, które produkuje Gary to kopalnia wiedzy i zarazem doskonały marketing i budowanie osobistej marki.

Jeśli nawet nie przekonałem do przeczytania tej książki, to zacznij oglądać darmowe wykłady i krótkie nagrania Gary’ego. Oby więcej tak konkretnych mówców.

Przydatne linki:

A tu inne recenzje książek, do których warto zajrzeć:

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x