Blog dla ludzi, którzy dbają o swoje pieniądze

Zapytaj Gary’ego – świetna książka Vaynerchuka!

gary vaynerchuk

Zapytaj Gary’ego to chyba najfajniejsza książka o biznesie jaką czytałem w 2016 roku. Gary Vaynerchuk to niebywale charyzmatyczny przedsiębiorca, który zebrał masę doświadczeń i dobrych rad w jedną książkę: #ZapytajGaryego

Jeśli ktoś wchodząc już na tę recenzję wie już kim jest Gary Vaynerchuk, to też wie czego może się spodziewać:

Charyzmatyczny gaduła, którego w Internecie robi się z roku na rok coraz więcej, wydaje również książki. Ostatnia pozycja wydana w 2016 roku bardzo przypadła mi do gustu i chciałbym Wam ją polecić. GaryV może Was nauczyć dużo więcej niż myślicie i… większość tej wiedzy jest za darmo w sieci!

Kto to jest Gary Vaynerchuk?

Przedsiębiorca to trochę za mało powiedziane. Gary Vaynerchuck prowadził kiedyś internetowy sklep z winami i rozbujał marketing sklepu przez ciekawą treść, którą produkował jako ekspert od win. Tak, ekspert od win, prowadzący kanał WineLibraryTV wtedy, gdy jeszcze YouTube nie był tak popularną platformą jak dzisiaj. I od tego się poniekąd zaczęło. Facet ma niesamowite wyczucie trendów w marketingu i kolejną dużą społeczność zbudował już wokół siebie i swojej marki.

Obecnie prowadzi agencję marketingową Vaynermedia, pisze książki, jeździ po świecie na rozmaite prelekcje i cały czas tworzy. Jego popisowy kanał to AskGaryVee, w którym odpowiada na biznesowe pytania swoich fanów. Dobrze się domyślasz – na podstawie tej serii jest książka Zapytaj Gary’ego.

GaryVee, bo pod takim też pseudonimem możecie go znaleźć, jest też mówcą. Łączy w sobie najlepsze sztuczki retoryczne mówców motywacyjnych i błyskotliwą retorykę znaną z przemówień w stylu TED. I co najważniejsze: merytoryka!

Poznaj Gary’ego zanim przeczytasz

Książkę w Polsce wydał Marcin Osman – stali czytelnicy mogli go już poznać, bo Biznes Ci ucieka jego autorstwa też recenzowałem. Marcin zrobił rewelacyjny marketing wokół premiery, łącznie z webinarem dla Polaków z udziałem Gary’ego i wizytą w jego zagranicznym biurze. Zanim zaczniesz myśleć o czytaniu książki, możesz zapoznać się z bardzo fajnym wywiadem polskiego wydawcy z autorem ;)

Jeśli to za mało, to dorzucam jeszcze ciekawy 62 wykłady Gary’ego z tej playlisty.

O czym jest książka #ZapytajGaryego?

W zasadzie mamy ponad 400 storn pytań i odpowiedzi, poukładanych w sensowne rozdziały, grupujące teksty w tematy, np. social media. Poniżej lista zagadnień, które porusza Gary. Być może już na etapie zadanych pytań, będzie można sprawdzić czy książka Wam odpowiada.

  • Co powinno być najważniejsze dla prowadzenia jednoosobowej działalności?
  • Jak się motywować do pracy nad projektem, zanim projekt zacznie nabierać kształtów?
  • Co jest najtrudniejsze na etapie rozpoczynania biznesu?
  • Jak zainteresować klientów swoimi produktami lub usługami?
  • Jaki jest najlepszy sposób na skalowanie biznesu, w którym marże z zasady są niskie?
  • Jak szukać pracy zaraz po studiach?
  • Ile w sukcesie jest pewności siebie, ile umiejętności, a ile szczęścia?
  • Jak tworzyć zespół w firmie?
  • Jak wprowadzić w życie nowe pomysły w firmie?
  • i wiele wiele innych ;)

Złota rada Gary’ego

Sam korzystam z jednej z zasad, którą usłyszałem chyba na jednym z nagrań na YouTube. Skupiam się mocno na przychodach firmy, czyli kwotach brutto. Walczę o to żeby przychody były z kwartału na kwartał coraz większe i żeby pieniądze spływały na konto terminowo. W ten sposób żyje mój „krwioobieg” firmy, którym są pieniądze. W razie trudniejszych czasów, jestem w stanie ciąć koszty, zwiększając przez to zysk, jednak moim zmartwieniem numer 1 jest zwiększanie przychodów.

Doświadczenie jakim dysponuje Gary widać już po przeczytaniu kilku rozdziałów książki. Nie znajdziesz tu frazesów w stylu: „zapisz swoje cele na kartce i mocno się a nich skup”. Tutaj raczej większość sprowadza się do wytrwałości, ciężkiej pracy i… mądrej pracy. Zobaczysz na przykładzie chociażby social media. Przykładowo, możesz wklejać setki linków i starać się być wszędzie widoczny w mediach społecznościowych lub po prostu zacząć odpowiadać na realne potrzeby swoich przyszłych klientów za pomocą tego kanału. Efekty mogą być dużo lepsze niż się wydaje.

Zapytaj Gary’ego o budowanie marki

Gary Vaynerchuk jest typem przedsiębiorcy, który rozwija swoją markę osobistą przez dzielenie się wiedzą. I oprócz książki możecie wpisać na youtube „gary vaynerchuk” i dzieje się magia – wyskakuje kilkaset godzin treści, zupełnie za darmo.

Gary doskonale wie, że edukowanie innych przedsiębiorców chociażby z dziedziny marketingu, sprowadza do niego kolejnych potencjalnych klientów. Książki, wystąpienia publiczne, kanał na YouTube i wszystkie treści, które produkuje Gary to kopalnia wiedzy i zarazem doskonały marketing i budowanie osobistej marki.

Jeśli nawet nie przekonałem do przeczytania tej książki, to zacznij oglądać darmowe wykłady i krótkie nagrania Gary’ego. Oby więcej tak konkretnych mówców.

Przydatne linki:

A tu inne recenzje książek, do których warto zajrzeć:

Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja Doradca.tv ;)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on facebook
Share on pocket
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty