Czego nauczył Cię kryzys finansowy? Konkurs z nagrodami

kryzys finansowy

Minęło dokładnie 6 lat od upadku Lehman Brothers. Rynki finansowe zapomniały o starym kryzysie. A Wy jeszcze pamiętacie? Napiszcie o tym i wygrajcie cenne nagrody. Zwycięzca dostanie zaproszenie na wizytę Jordana Belforta w Polsce!

 

15 września 2008 roku upada Lehman Brothers, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Bank, który był za duży żeby upaść, staje się bankrutem. Zaczyna się efekt domina. Rządy kilku krajów muszą ratować sektory finansowe, przelewać setki milionów dolarów do banków, które z dnia na dzień stały się niewypłacalne. Takiego kryzysu finansowego świat nie widział od wielu lat. Upadały firmy, banki, tracili inwestorzy, konsumenci, wszyscy.

Dzisiaj amerykańska giełda ma się wyśmienicie. Wpompowane miliardy dolarów doprowadziły rynki do historycznych wycen. W USA przekroczono w sierpniu barierę 2000 pkt na największym indeksie. Ja jestem mocno przewrażliwiony w kwestii ochrony kapitału, więc na historycznych szczytach zachowuję podwójną ostrożność. Szósta rocznica upadku Lehman Brothers dała mi do myślenia. Dobrze pamiętam co wtedy robiłem, ale czy czegoś się faktycznie nauczyłem? Chyba tak. A Wy?

konkurs kryzys finansowy

Napiszcie/nagrajcie swoją historię!

Czego nauczył Was kryzys finansowy w 2008 roku?

Zapiszcie się na newsletter żeby być na bieżąco z konkursem i wyślijcie mi odpowiedź na kontakt@doradca.tv

Może być opowiadanie, kilka zdań, złota myśl, wspomnienia z 15 września, nagranie, podcast – liczę na Waszą kreatywność. Ważna jest myśl – czego faktycznie się nauczyliście po tamtych wydarzeniach!

Pytania pomocnicze:

Co robiliście 15 września 2008 roku?
Mieliście otwarte pozycje na giełdzie?
Mieliście fundusze, akcje, obligacje?
Straciliście pracę lub ktoś z Waszych znajomych?
A może zarobiliście na kryzysie?
Wasz bank miał problemy w czasie kryzysu?

Podzielcie się swoją lekcją z kryzysu z innymi czytelnikami.

Zgłoszenia przyjmuję do 30 września do północy. Później kilka dni na weryfikację i do 7 października opublikuję listę laureatów i najlepsze prace. Razem napiszemy tekst: „Czego nauczył nas kryzys finansowy?”

Zobacz pełny REGULAMIN KONKURSU_kryzysfinansowy

Nagrody w konkursie:

wilk2

Zwycięzca dostanie zaproszenie na Wilka z Wall Street w Polsce! I nie mówię o żadnym specjalnym, seansie. Prawdziwy wilk z Wall Street – Jordan Belfort – przyjedzie do Polski 26 października i wygłosi kilkugodzinne przemówienie. Jestem partnerem tego spotkania i liczę na ekskluzywny wywiad z Belfortem, który będę mógł Wam pokazać. Organizatorem spotkania jest Akademia Inwestora, akcję wspiera też Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

XTB book

Laureaci, czyli autorzy 10 ciekawych prac konkursowych, dostaną ode mnie egzemplarz książki „Ryzykować trzeba umieć”, wydany pod mecenatem X-Trade Brokers. To nie jest przypadkowa książka – jestem jednym z jej współautorów. Kilku praktyków opowiada o swoich zmaganiach z rynkami finansowymi, zarabianiu na giełdzie czy też Forex. Ode mnie przeczytacie o Inwestowaniu w szumie informacyjnym, czyli o tym jak trudno inwestuje się w świecie przepełnionym informacjami, z czego tylko kilka ma faktycznie znaczenie dla rynków finansowych.

Po co organizuję ten konkurs?

Kilka lat dziennikarstwa ekonomicznego i jednocześnie inwestowania na rynkach finansowych dały mi do myślenia. Edukacja ekonomiczna w Polsce jest na żenująco niskim poziomie. Zarówno inwestor, jak i konsument musi się uczyć wszystkiego sam. Miedzy innymi dlatego wziąłem udział w wydaniu książki „Ryzykować trzeba umieć”.

Historia lubi się powtarzać, a my nie wyciągamy z niej wniosków. Upadek Lehman Brothers był początkiem naprawdę dużego kryzysu finansowego, który zmienił świat. Patrząc na rynek finansowy, inwestorów, konsumentów… mam wrażenie, że nie nauczyliśmy się niczego.

Podatnicy ratują banki, w USA drukują pieniądze, wypychając jednocześnie kryzys w stronę Europy… Amerykanie zaczęli zmieniać swoje fundusze emerytalne na agresywne fundusze akcyjne, po 5 latach wzrostów! Nie bądźmy tak naiwni, uczmy się na wypadek gdyby kolejny kryzys w nas uderzył.

Tylko wyedukowany klient nie da się nabrać bankom i wyłapie najlepsze promocje bankowe, a tylko wyedukowany inwestor będzie umiał chronić swój kapitał w razie dużych problemów na rynkach.

Tomasz Jaroszek

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x