Comperia.pl na GPW – czy warto zainwestować?

comperia.pl na gpw

Znam ten serwis od podszewki, jeszcze kilka lat temu pracowałem tam jako dziennikarz. Comperia.pl od tamtego czasu rozwinęła skrzydła, weszła na NewConnect i ma silne fundamenty. Teraz Comperia.pl wchodzi na GPW. Czy warto wrzucić ją do swojego portfela?

Comperia.pl to porównywarka produktów finansowych, którą założyło dwóch przyjaciół: Karol Wilczko i Bartosz Michałek. Panowie związani od lat z branżą finansową wyczuli w którą stronę zmierza rynek i wystartowali z projektem internetowego kombajnu pozyskującego klientów online. Zaczęło się od serwisu ehipoteka, później plany zaczęły robić się ambitniejsze. Banki sięgnęły po produkty internetowe, wnioski zaczęto uzupełniać również bez wychodzenia z domu i tak z roku na rok liczba klientów banków korzystających z usług finansowych w sieci systematycznie rośnie.

Dla bardzo wnikliwych polecam zapoznanie się z prospektem emisyjnym i analizą DI Investors, dostępną na stronie poświęconej emisji w Alior Banku. Comperia chce pozyskać 10-12 mln zł, z czego większość przeznaczy na dalsze inwestycje. Liczby wyglądają bardzo dobrze, a cena oferowana w emisji jest niższa od rynkowej. Dziennikarze Money.pl zwracają jednak uwagę, że:

Firma przez najbliższe lata, czyli już po emisji, będzie amortyzować wytworzone aktywa, co obciąży wynik operacyjny. Polityka księgowa firmy już zaczyna się przekładać na rezultaty. Koszty związane z amortyzacją wzrosły z 56 tysięcy złotych w całym 2010 roku do 1,6 miliona w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku.

Wklejam analizę SWOT z materiałów, bo oddaje w jednym obrazku wiele wątpliwości, które mogą mieć potencjalni inwestorzy.

Comperia.pl na GPW

Zalecam zerknąć na analizę DI Investors na stronach Alior Banku oraz prospekt emisyjny.

Polecam też krótki wywiad z Karolem Wilczko, który zrealizowałem w ramach projektu z InwestorTV:

Strategia firmy wygląda obiecująco, a technologia jaką dysponują pozwala mieć nadzieję, że plany nie pozostaną tylko planami. Analizując sytuację sektora bankowego można powiedzieć, że kolejne kwartały będą Comperii sprzyjać.

To jest ten jeden aspekt inwestycji w Comperia.pl, o którym nie wolno zapominać. Jest to spółka zależna w ogromnej mierze od kondycji sektora bankowego. Jeśli klienci szukają lokat, to Comperia zarabia dobrze na lokatach, jeśli kredytów gotówkowych, to na kredytach gotówkowych itp.

Wśród produktów, na których spółka może naprawdę dobrze zarobić są produkty ubezpieczeniowe i oczywiście kredyty hipoteczne. Moment, w którym w Polsce rozkręci się rynek hipoteczny będzie wspaniałym okresem dla Comperii. Z kolei kolejne załamanie na rynku bankowym to moment, kiedy akcje spółki mogą ciążyć w portfelu.

Znając spółkę Comperia.pl od wewnątrz i czytając prospekt emisyjny i uwagi, byłbym skłonny zaryzykować i zainwestować, ale byłoby to inwestycja w koszyku spółek eksperymentalnych. Nigdy nie opierałbym portfela na tego typu spółce, chyba, że za kilka tygodni trend będzie tak wzrostowy, że analizę fundamentalną wyrzucę do kosza i zgodnie ze swoją metodą wskoczę w silny ruch. Niemniej jednak bardzo ciekawa oferta i z korzystną ceną w ofercie publicznej.

Tomasz Jaroszek

Picture of Tomek Jaroszek

Tomek Jaroszek

Jednoosobowa redakcja bloga Doradca.tv :)

Podobał Ci się tekst? Podziel się nim!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz Jaroszek

Tomek Jaroszek

Cześć! Jestem Tomek. Pewnego dnia rzuciłem pracę na etacie i założyłem własną firmę oraz tego bloga. To była doskonała decyzja, a jeśli chcesz poznać tę historię lepiej, to koniecznie przeczytaj więcej o samym blogu.

Ulubione teksty
Szukaj
0
Would love your thoughts, please comment.x